Artykuł NIE jest sponsorowany

Książka nie tylko dla copywritera

Jak rozpoznać i bronić się przed manipulacją?

Techniki perswazji

Przyda się książka.

Minęło trochę czasu od pierwszego wydania „Wywierania wpływu na ludzi”, ale ludzie to nadal „żyzny grunt” pod manipulację i nadal przechodzą na automatyczny i bezrefleksyjny mechanizm ulegania innym. Ustępują częściej, niż kiedyś? Hmmm…

Widzisz błędne koło? Chcesz postawić na swoim i odprawić oszusta, ale nie wiesz, jak zareagować?

Cialdini pomoże.

Robert Cialdini. Wywieranie wpływu na ludzi

Robert Cialdini, naukowiec i profesor psychologii społecznej, był ofiarą — łatwym celem. Naciągali go, bałamucili i wykorzystywali jego naiwność.

Dlatego zainteresował się technikami perswazji. Wybadał, jakie stosowane są najczęściej i z najlepszym skutkiem przez zawodowców wpływu społecznego (m.in. sprzedawców i specjalistów od reklamy).

Studiował prace innych badaczy, np. trzech psychologów, którzy przyłączyli się do sekty, żeby odnotować wzorzec zachowania wyznawców.

Też infiltrował interesującą go grupę, ukrywając swoją tożsamość. Obserwował różne organizacje i instytucje, które zajmują się nakłanianiem ludzi do powiedzenia „tak”.

Robert Cialdini

Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka.

Spis treści

Klik, wrr. Na skróty. Wyzyskiwacze. Sztuka ju-jitsu. Posumowanie. Zadania sprawdzające.

Jak działa reguła wzajemności. Wzajemność ustępstw. Technika odmowy — wycofania. Jak się obronić przed działaniem reguły wzajemności. Podsumowanie. Zadania sprawdzające.

Klik i wrr… raz jeszcze. Kluczem jest zaangażowanie. Jak się obronić przed manipulacją. Podsumowanie. Zadania sprawdzające.

Zasada dowodu społecznego. Przyczyna śmierci: niepewność. Róbcie wszystko to, co ja. Jak się obronić przed niechcianym wpływem. Podsumowanie. Zadania sprawdzające.

Przyjaźń jako narzędzie wpływania na innych. Kogo lubimy i dlaczego. Warunkowanie i skojarzenia. Jak nie ulec niepożądanemu wpływowi. Podsumowanie. Zadania sprawdzające.

Siła nacisku autorytetu. Blaski i cienie ślepego posłuszeństwa. Opakowanie, nie zawartość. Jak się obronić przed naciskiem autorytetu. Podsumowanie. Zadania sprawdzające.

Im mniej, tym lepiej. Opór psychologiczny. Warunki optymalne. Jak się obronić przed regułą niedostępności. Podsumowanie. Zadania sprawdzające.

Automatyzmy pierwotne. Automatyzmy nowoczesne. W obronie uświęconych dróg na skróty. Podsumowanie. Zadania sprawdzające.

Autor przeanalizował wiedzę i wyciągnął wnioski. Przełożył trudne i złożone procesy postępowania ludzi na język zrozumiały dla każdego.

Z Wywierania… dowiesz się m.in.:

  • o technikach manipulacji,
  • jak działa perswazja na przykładach z życia,
  • jak bronić się przed manipulacją.

Przeczytasz o podstawowych zasadach, które żądzą psychiką społeczną i o tym, jak bezmyślnie i impulsywnie ulegają ludzie pod ich wpływem.

Dzięki informacjom, które zebrał, rozpoznasz metody perswazji stosowane na Tobie i będziesz wiedział, co z tym zrobić. Obronisz się przed manipulantem, a na przyszłość zachowasz dystans do podobnych kombinacji.

Litwinienko-copywriter

Opracowuję język komunikacji i tworzę pomysłową wizję produktu lub usługi. Pomagam m.in. małym firmom i osobom kreatywnym działać w świecie cyfrowym i angażować klientów (strony WWW, one page, landing page, blurb — promocja książki lub e-booka).

POCZYTAJ JESZCZE CO NIECO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *