Hej, Czytelniku! Psssst, zatrzymaj się i posłuchaj.

Jak tu cicho…

Za cicho.

Dlaczego ulice krainy bajek są puste?

Gdzie się podziała Królowa Śniegu? Czy kapitan Hak i jego piraci deprawują młodzież w Internecie? A cwaniaczek Pinokio trafi za kraty? Czy obiboki zrujnowały gospodarkę królestwa Śpiącej Królewny? Co się dzieje z Twoimi bohaterami z dzieciństwa?

No co, do jasnej choinki, tu się wyprawia?

Wirus, drobnoustrój, zaraza – oto co się dzieje! Zaraza wtargnęła do Twojego życia i dyktuje Ci warunki. W cyklu opowiadań podobnie dzieje się na terytorium królestwa baśni.

No, prawie podobnie.

Teraz mieszkańcy bajek, którzy (bez specjalnej mikstury) wpłynęli na Twoją wyobraźnię, są tutaj, w tym momencie – obok Ciebie. I właśnie zabrakło im podstawowego sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej.

Jak myślisz, skąd w krainie bajek mają maseczki?

I jak w obliczu epidemii zachowują się Baba Jaga, zła Macocha, Morska Wiedźma i inne czarne charaktery? Gdzie przeczeka zarazę Mała Syrenka? Odbędzie się międzynarodowa wystawa smoków? Jak kombinuje Ali-Baba zamknięty z bandą 40 rozbójników? I co łączy 7 krasnoludków z Twoimi sąsiadami?

Lustereczko, lustereczko powiedz przecie, która autorka śmie publikować o bajkowym świecie?

Joanna Osesik, pisarka i piastunka Twojej ulubionej obsady z młodzieńczych lat. Ugniata formę, bawi się językiem i przerabia go. Zmienia znaczenia i zanurza w atramencie. Zamiesza w kotle 3 razy i odlewa świat nie z tej bajki.

I tym razem nie będziesz wracał do dzieciństwa.

Ale bajkowa ferajna robi swoje i w cyklu opowiadań jest i zabawnie i optymistycznie. Wejdziesz w ten nastrój nie za sprawą magicznej różdżki, tylko gry słów i inteligentnego humoru autorki.

I musisz coś wiedzieć: nie przelecisz się latającym dywanem. Niestety, wszystkie oddano służbom medycznym.

Ale co powiesz, Czytelniku, na to?

Sam wiesz, że traumy, które funduje nam rzeczywistość, nikomu nie służą. Na szczęście jest kraina bajek Joanny Osesik, w której spędzisz bardzo sympatyczne chwile.

Poznaj wesołą wersję świata z zarazą, rozszyfruj aluzje i zafunduj sobie przyjemny ślad odciśnięty na wspomnieniach.

Bo kto powiedział, że epidemię trzeba brać na poważnie?

W chwili, kiedy Ty się zastanawiasz, dziewczynka z zapalniczką robi test na obecność wirusa. Księżniczka Rozumka nakłada dekrety na swoje królestwo, żeby nie przypominało Republiki Świńskiej. A Dżin? Nadal gniecie się w butelce?

I kiedy wszystko zamiera, na kanale Quasimodo rozpoczyna się transmisja.

A zaczęło się od…