Artykuł NIE jest sponsorowany

Taktyki Navy SEALs, dzięki którym radzisz sobie w biznesie i w życiu

5 zasad dla niepewnych copywriterów

Mam dla Ciebie reguły przeniesione z pola walki, które podsuną Ci styl działania. Pokonasz trudności i zatriumfujesz albo dasz sobie radę z przegraną.

Narrację w artykule przejęli Leif Babin i Jocko Willink. Oficerowie US Navy SEAL (Operacja „Iracka wolność”, rok 2006), instruktorzy przywódców SEAL i założyciele firmy konsultingowej „Echelon Front”.

Autorzy książki „Ekstremalne przywództwo — elitarne taktyki NAVY SEALs w zarządzaniu”, na podstawie której opracowałem ten tekst.

Oficerowie Nasy SEAL
Leif Babin & Jocko Willink — Youtube.com

Wybrałem z książki 5 założeń. Przerobiłem co nieco, ale fakty i sens pozostały.

Część I.  Wygrać wewnętrzną wojnę

  1. Ekstremalne zawłaszczenie
  2. Nie ma złych zespołów, tylko źli dowódcy
  3. Wierzyć
  4. Kontrolować ego

Część II.  Prawo walki

  1. Osłaniaj i przemieszczaj się
  2. Prostota
  3. Priorytetyzuj i wykonuj
  4. Zdecentralizowane dowodzenie

Część III.  Podtrzymywanie zwycięstwa

  1. Plan
  2. Dowodzenie w górę i w dół łańcucha dowodzenia
  3. Decyzyjność pośród niepewności
  4. Dyscyplina oznacza wolność — dychotomia przywództwa
Recenzja książki „Ekstremalne przywództwo”, autor Willink, Babin

Odpowiedzialność

Prawdziwy lider stawia czoło faktom. Nie obwinie innych, nie zrzuca winy na innych. Bierze pełną odpowiedzialność.

Kiedy zły dowódca SEAL rozpoczynał odprawę od obwiniania wszystkich wokół, jego nastawienie przechodziło na podwładnych i zespół, który nieuchronnie stawał się nieskuteczny i niezdolny do poprawnego wykonania planu.

Dowódca i najstarszy rangą na polu walki jest odpowiedzialny za wszystko, co się dzieje. Kiedy są pomyłki i podobne, boli ego, poczucie winy i rani dumę. Trzeba opanować ego i nie pozwolić, żeby kontrolowało.

I wiesz co?

Takie zachowanie przekłada się na szacunek i zaufanie, bo inni widzą, że nie uchylasz się przed odpowiedzialnością i nikogo nie obarczasz ciężarem przywództwa.

Przejmują taką postawę.

W moim oddziale nikt nie szuka wymówek, nikogo nie obwinia i niczego. Każdy przyznaje się do błędów, każdy bierze odpowiedzialność za problemy i na problemy znajdują się rozwiązania.

Zasady są kluczem do odniesienia sukcesu przez oddział na polu walki oraz w świecie biznesu.

Pięć zasad dla niepewnych copywriterów

1. Wierzyć

Cały nasz zespół SEAL znał się tak dobrze, że umieliśmy przewidywać ruchy i myśli towarzyszy, a podczas nocnych patroli potrafiliśmy rozpoznać się po sylwetkach. Wynikało to z lat treningu […] i rocznego cyklu szkoleniowego, który cały oddział przeszedł razem.

Składały się na niego działania: na pustyni, w środowiskach miejskich i wodnych, w pojazdach, łodziach, samolotach, helikopterach i pieszo. Wystrzeliliśmy tysiące nabojów, aż osiągnęliśmy wysoki poziom celności w działaniach pod presją.

Utrzymywaliśmy szczytową kondycję fizyczną, aby móc wykonywać trudne misje i sprostać ich ekstremalnie trudnym wymogom. Robiliśmy setki pompek i podciągnięć, biegaliśmy wiele kilometrów, podnosiliśmy ciężary, pływaliśmy długie dystanse w oceanie, a wszystko po to, by przygotować się do walki.

Sprawdzaliśmy granice naszych możliwości.

Ale…

Znacznie ważniejsza od szkolenia, czy sprzętu jest silna wiara w misję, kluczowa dla każdego zespołu, czy organizacji, które chcą wygrywać i osiągać sukcesy.

Liderzy muszą zawsze działać ze świadomością, bycia częścią czegoś większego, niż oni i ich prywatne dążenia. Muszą przekonać do tego wszystkich członków zespołów, łącznie z pojedynczymi operatorami.

2. Kontrolować ego

Ego wszystko przesłania i we wszystkim przeszkadza: w planowaniu, w przyjmowaniu porad i konstruktywnej krytyki. Może nawet wpłynąć na zmysł samozachowawczy.

W oddziałach SEAL staramy się być pewni siebie, ale nie aroganccy.

Nie uważamy się za zbyt dobrych, aby ponieść porażkę, ani też nie mamy przekonania, że nasi wrogowie są słabi, nieskuteczni i nie widzą naszych mankamentów. Nie możemy nigdy stać się beztroscy. To tutaj kontrolowanie ego jest najważniejsze.

3. Prostota

Walka, jak wszystko w życiu, jest bardzo złożona.

Im bardziej się ją uprości, tym większa będzie szansa na sukces. Kiedy plany i rozkazy stają się zbyt skomplikowane, ludzie mogą ich nie wykonać. A jeśli coś pójdzie nie tak, a zawsze coś idzie nie tak, stopień komplikacji tylko potęguje problemy, które mogą doprowadzić do całkowitej katastrofy.

Każdy biorący udział w misji musi znać i rozumieć swoją rolę, i to, co ma zrobić w przypadku nieprzewidzianej sytuacji.

Bez względu na to, jak pewnie się czujesz jako lider po przedstawieniu swoim ludziom informacji, rozkazów, planu, taktyki czy strategii, jeżeli oddział nie przyswoił przekazanej wiedzy, to niewystarczająco ją uprościłeś — zawiodłeś.

4. Priorytetyzuj i wykonuj

Leif Babin

Wiele problemów i stresujące środowisko, w którym toczy się gra o wysoką stawkę, to nie tylko rzeczywistość pola walki. W podobnych warunkach ludzie muszą umieć sobie radzić w codziennym życiu, a szczególnie w biznesie.

Decyzje biznesowe nie przesądzają może o życiu i śmierci, ale i tak stres, jaki towarzyszy liderom, może osiągnąć olbrzymie rozmiary.

Dowódcy SEAL muszą zachować spokój i podjąć najlepszą możliwą decyzję. Dlatego działają wedle zasady „Priorytetyzuj i wykonuj”. Werbalizujemy ją w ten sposób: „Rozluźnij się, rozejrzyj i podejmij decyzję”.

W obliczu ogromu planów operacyjnych i ich zawiłości łatwo się pogubić. Dla liderów, szczególnie tych na szczycie organizacji, kluczowe staje się „zejście z linii ognia”, zrobienie kroku w tył i pamiętanie o strategicznym obrazie.

Dzięki temu można odpowiednio uporządkować priorytety zespołu. Pozwala to łatwiej określić najważniejsze zadanie i ukierunkować cały wysiłek na jego realizację.

5. Dyscyplina

Gdy awansowałem na pozycję lidera, starałem się nieustannie doskonalić swoją dyscyplinę. Uświadomiłem sobie bardzo szybko, że jest ona nie tylko najważniejszym czynnikiem jakościowym jednostki, ale i całego zespołu.

  • Ujednoliciliśmy sposób, w jaki ładujemy pojazdy.
  • Ujednoliciliśmy sposób, w jaki wchodzimy do budynku-celu, jak również to, w jaki sposób z niego wychodzimy.
  • Ujednoliciliśmy sposób, w jaki przeliczamy ludzi, aby upewnić się, że wszyscy są obecni.
  • Ujednoliciliśmy nawet procedury komunikacji radiowej, żeby móc jak najszybciej i jak najklarowniej przekazywać najważniejsze informacje wszystkim sekcjom, by uniknąć pomyłek.

W stosunku do prawie wszystkiego, co robiliśmy, powstała zdyscyplinowana metodologia.

Dzięki temu nie byliśmy sztywni i niezdatni do improwizacji, ale bardziej elastyczni, zdolni do adaptacji i skuteczniejsi.

Pozwoliła nam na kreatywność.

Najlepsi SEALsi, z którymi pracowałem, byli zawsze najbardziej zdyscyplinowani. Wstawali wcześnie, każdego dnia ćwiczyli, czytali o taktykach i technologiach, poprawiali swoje rzemiosło.

Przywództwo to zarówno sztuka, jak i nauka

Nie ma konkretnych odpowiedzi ani wzorów do wykorzystania w każdej sytuacji.

Może istnieć nieskończona liczba potencjalnych rozwiązań dowolnego wyzwania przywódczego. Niektóre opcje będą błędne i tylko pogłębią problemy, inne pomogą je rozwiązać i przywrócić zespół na właściwą drogę. Decyzje przywódcze są wyzwaniem i wymagają praktyki.

Nie każda decyzja będzie dobra, każdy lider popełnia błędy.

Ale kluczowa w radzeniu sobie z błędami jest pokora.

Jaki powinien być lider?

Dobry przywódca musi być:

  • pewny siebie, ale nie pyszałkowaty;
  • odważny, ale nie lekkomyślny;
  • skłonny do rywalizacji, ale gotowy do zaakceptowania przegranej;
  • przywiązany do detali, ale pozbawiony obsesji na ich punkcie;
  • silny, ale i wytrzymały;
  • liderem, ale umiejącym słuchać innych;
  • pokorny, ale nie pasywny;
  • agresywny, ale nie nadgorliwy;
  • cichy, ale nie milczący;
  • spokojny, ale nie mechaniczny, kierujący się logiką, ale niepozbawiony emocji;
  • blisko z oddziałami, ale nie na tyle, żeby któryś z członków zespołu stał się ważniejszy niż inny lub ważniejszy niż dobro zespołu; również nie na tyle, żeby oddział zapomniał, kto tu dowodzi.

Te reguły potwierdzają się na polu walki, w biznesie i w życiu.

Zaangażowany copywriter

Przejmij kontrolę nad ego i nie chowaj prawdy za dumą. Weź odpowiedzialność za całe swoje życie, za to, co dobre i złe. Za błędy i za braki, za problemy, a później za rozwiązania tych problemów. Za swoją misję, za pracę, za zespół, za bliskich i za przyszłość.

I prowadź do zwycięstwa.

Źródła:

„Ekstremalne przywództwo”, Jocko Willink & Leif Babin;

Echelon Front, Leadership Is The Solution;

USA Government

Autor

Mariusz Litwinienko

Opracowuję język komunikacji i tworzę pomysłową wizję produktu lub usługi. Pomagam m.in. małym firmom i osobom kreatywnym działać w świecie cyfrowym i angażować klientów (artykuły, one page, landing page, recenzja książki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *