Nie tylko dla copywritera
Ruch zwiększa odporność. Uczą o tym mistrzowie Tai Chi. Na zdrowie wpływa również stosowanie klawiatury bez części numerycznej albo drobiazgi, o których być może nie wiesz.
W tym artykule znajdziesz także garść rozwiązań na oczy suche i zmęczone, garść fizycznych aktywności i przyjazne przedmioty, które wspierają dobre samopoczucie (nie tylko) podczas projektowania tekstów.
Wybierz coś dla siebie i zrób własną listę przydasię!
„Wiem, że każdy człowiek ma w sobie bogate pokłady wewnętrznej siły. Dotarcie do owej ukrytej biologii nie jest zbyt skomplikowane i polega na wyjściu poza strefę komfortu i znalezienia takich wyzwań środowiskowych, które uczynią nas silniejszymi”.
Scott Carney „Co nas nie zabije”.
Artykuł jest kontynuacją nimi treningu „Pisanie bezwzrokowe przy pomocy klawiatury”: Etap I — teoria i Etap II — praktyka.
Ale dobrze się sprawdza jako osobny tekst.
Czy to fart, że mamy jedną parę oczu? Bo wiesz, meduza o pseudonimie „osa morska” ma 12 kompletów i jeśli występuje u niej podwójne widzenie, musi mieć oszałamiającą jazdę, prawda?
1. Listę otwiera część o środkach zaradczych na oczy suche i zmęczone.
2. Następnie pod nagłówkiem: Ruch i luz, znajdziesz aktywności, które poprawiają samopoczucie i:
Weźmy chodzenie.
Oprócz pływania nie ma bardziej naturalnego sposobu ruchu dla człowieka jak chodzenie. A spacery po lesie, w którym jest ocean świeżego powietrza, są wyśmienitą terapią.
Dowiesz się o tym, jak człapać… Brzmi absurdalnie, ale niektórzy korzystają z całej powierzchni stopy tylko wtedy, gdy chcą zobaczyć jej odcisk na piaszczystej plaży.
3. W kolejnym rozdziale: Lepiej w gabinecie, polecam kapkę rozmaitych rupieci do Twojej mini pracowni pisarskiej. Pomogą Ci przełamać druzgocące psychikę zwyczaje podczas skrobania tekstów przy pomocy klawiatury.
A na filmach z YouTube`a zobaczysz zaaranżowaną przestrzeń do pracy i na pewno się zainspirujesz!
Dawaj tę listę.
Krople nawilżające Hialeye pomogą Ci z podrażnieniami i uchronisz oczy przed uczuciem suchości i pieczenia.
Później oświetlaj stanowisko pisarskie lampką ustawioną z boku monitora albo za nim. Pamiętaj: światło białe (zimne) pobudza do pracy, natomiast ciepłe (żółte) sprzyja relaksowi i przyjemnie czyta się książkę. I uważaj na światło odbite, bo razi jak miecz świetlny.
Windows — ustawienia albo soft.
Linux Mint — program Redshift, a tak go zainstalujesz.
Mac z funkcją Night Shift i na iP-y.
Android z aplikacją.
Pamiętaj o tym, żeby wyłączyć soft, kiedy retuszujesz zdjęcie albo podczas pracy z kolorami, bo na końcu będziesz zaskoczona odcieniami.
Bardzo często uruchamia się myślenie, które podpowiada, że musisz się wysilić, żeby coś osiągnąć. Wysiłek, natomiast powinien być właściwy i proporcjonalny do czynności, za którą się zabierasz.
Tempo powinno dawać radość i zadowolenie. Jeśli masz pogorszony stan fizyczny, zwolnij. I to wystarczy. Bo kiedy przyspieszysz, pocisz się, tracisz i płyny, i energię.
A po co tracić?
Czy stawiać długie kroki, jak szybko iść i jak oddychać?
Masz pytania do tej metody? Odpowiedzi dostarczy Ci praktyka. Z czasem Twoje ciało się dostosuje, a oddech samoczynnie ustawi. Więcej szczegółów od mojego byłego nauczyciela.
Stosuj ją, np.: na dachu, podczas pisania, oglądania filmu, w kolejkach albo przed snem.
Wciągasz powietrze nosem i nosem jak najdłużej i swobodnie wypuszczasz.
Na leżąco w pełni się zrelaksujesz. Wdech możesz odrobinę wymuszać, ale wydech na luzie. Dąż do niewymuszonego oddychania. Kiedy Twój brzuch będzie swobodnie opadał, po chwili przyjemne mrowienie w nim i uśmiech potwierdzą, że jesteś rozluźniona.
Natrętne myśli nie dają Ci spokoju?
Odpuść. Pozwól im „przepłynąć”. Bez wczuwania się emocjonalnego. Albo wyobraź sobie, że zgarniasz je ręką z blatu na podłogę i mówisz „nie teraz choler…”. Oczywiście na luzie.
Skanuj ciało i luzuj miejsca, do których przyczepiły się stresory. Skieruj uwagę na bijące serce i skup się na tej chwili. Spowolnij jego rytm (nie będzie samobójstwa). Nie odpływaj. To jest też trening uważności. Uważność, natomiast jest podstawą zdrowia psychicznego.
Zdystansujesz się i odprężysz.
Technik oddechowych jest mnóstwo. Jeśli ta Ci nie leży, poszukaj dla siebie innej. Warto. Bo kiedy często się układasz z odprężeniem i spokojem, redukujesz codzienny stres i robisz swoje bez od czorta krzywych emocji.
Jeden z najlepszych sposobów rehabilitacji kręgosłupa i aparatu ruchu. W trakcie choroby wspiera Cię i przyspiesza proces rekonwalescencji. Odnajdziesz drogę do upragnionej i codziennej równowagi, odkryjesz pewność siebie w każdych butach i często będziesz radosna.
Jeśli masz w swojej okolicy nauczyciela Tai Chi, to bardzo polecam pokręcić się z nim.
Nie trzymaj się mocno zasady, która mówi, że trzeba cały czas siedzieć w pozycji prawidłowej. Fizjoterapeuta podpowiada: „Boli Cię tu i tam? Masz dosyć? Klapnij sobie wygodnie, rozluźnij się i odpoczywaj”.
Przerwa.
Korzystaj z klawiatury bez części numerycznej, dzięki temu nie nadwyrężasz mięśni ramienia, kiedy sięgasz po mysz.
Stosuj skróty klawiszowe, zamiast szurać myszą.
Jasiek wypełniony łuską gryki sprawdzi się na krześle i zapomnisz o popołudniowym bólu w pośladkach. Gryka pomaga.
Na koniec podsuwam Ci kilka ciekawych koncepcji. Zobacz, jak niektórzy urządzili sobie przestrzeń, w której pracują. Może zainspirujesz się i przerobisz swoje stanowisko pisarskie na lepsze?
Przygarnij ździebko dla siebie i zrób własną listę przydasię, bo już sama chrapka na małe przyjemności wzmacnia dobry nastrój.
Pamiętaj!
Masz za sobą trening związany z bezwzrokowym pisaniem przy pomocy klawiatury? Ale zmiana na lepsze, nie?
Teraz trzymam kciuki za dobre samopoczucie.
Źródła:
„Szkoła Qigong i Tai Chi”, Lada Maliňáková i Marian Nosal
Znajomy fizjoterapeuta
Autor
Opracowuję język komunikacji i tworzę pomysłową wizję produktu lub usługi. Pomagam m.in. małym firmom i osobom kreatywnym działać w świecie cyfrowym i angażować klientów (strony WWW, artykuły, one page, landing page, blurb: promocja książki lub e-booka).