Sposoby na zdrowie

Nie tylko dla copywritera.

Ruch zwiększa odporność. Uczą o tym mistrzowie Tai Chi. Na zdrowie wpływa również stosowanie klawiatury bez części numerycznej albo drobiazgi, o których być może nie wiesz.

W tym artykule znajdziesz także garść rozwiązań na oczy suche i zmęczone, garść fizycznych aktywności i przyjazne przedmioty, które wspierają dobre samopoczucie (nie tylko) podczas projektowania tekstów.

Wybierz coś dla siebie i zrób własną listę przydasię!

„Wiem, że każdy człowiek ma w sobie bogate pokłady wewnętrznej siły. Dotarcie do owej ukrytej biologii nie jest zbyt skomplikowane i polega na wyjściu poza strefę komfortu i znalezienia takich wyzwań środowiskowych, które uczynią nas silniejszymi”.

Scott Carney „Co nas nie zabije”.

Artykuł jest kontynuacją nimi treningu „Pisanie bezwzrokowe przy pomocy klawiatury”: Etap I — teoria i Etap II — praktyka.

Ale dobrze się sprawdza jako osobny tekst.

Zapowiedź

Czy to fart, że mamy jedną parę oczu? Bo wiesz, meduza o pseudonimie „osa morska” ma 12 kompletów i jeśli występuje u niej podwójne widzenie, musi mieć oszałamiającą jazdę, prawda?

1. Listę otwiera część o środkach zaradczych na oczy suche i zmęczone.

2. Następnie pod nagłówkiem: Ruch i luz, znajdziesz aktywności, które poprawiają samopoczucie i:

  • nie musisz ich daleko szukać;
  • nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, żeby je wykonywać;
  • są łatwe do opanowania i do przerobienia na zdrową rutynę.

Weźmy chodzenie.

Oprócz pływania nie ma bardziej naturalnego sposobu ruchu dla człowieka jak chodzenie. A spacery po lesie, w którym jest ocean świeżego powietrza, są wyśmienitą terapią.

Sposoby na zdrowe (nie tylko) copywriterskie zwyczaje.

Dowiesz się o tym, jak człapać… Brzmi absurdalnie, ale niektórzy korzystają z całej powierzchni stopy tylko wtedy, gdy chcą zobaczyć jej odcisk na piaszczystej plaży.

3. W kolejnym rozdziale: Lepiej w gabinecie, polecam kapkę rozmaitych rupieci do Twojej mini pracowni pisarskiej. Pomogą Ci przełamać druzgocące psychikę zwyczaje podczas skrobania tekstów przy pomocy klawiatury.

A na filmach z YouTube`a zobaczysz zaaranżowaną przestrzeń do pracy i na pewno się zainspirujesz!

Dawaj tę listę.

Na oczy mi to

Sposoby na oczy suche i zmęczone

  • Zasłoń oczy środkiem dłoni tak, aby palce krzyżowały się na czole i wpatruj się w ciemność. Spokojnie oddychaj. Im jest czerń głębsza, tym bardziej są zrelaksowane. Odpoczywają w dobrych rękach.
  • Rób pauzy od pisania, żeby przyjrzeć się czemuś daleko za oknem. Zmieniaj obserwowane widoki razem z odległością i staraj się wyostrzać punkt, na który patrzysz. W ten sposób rozluźniasz mięśnie oczu, które napięte utrzymują ostrość, kiedy wzrok masz wbity w ekran monitora.

Krople nawilżające Hialeye pomogą Ci z podrażnieniami i uchronisz oczy przed uczuciem suchości i pieczenia.

  • Korzystaj ze światła dziennego, kiedy się da.

Później oświetlaj stanowisko pisarskie lampką ustawioną z boku monitora albo za nim. Pamiętaj: światło białe (zimne) pobudza do pracy, natomiast ciepłe (żółte) sprzyja relaksowi i przyjemnie czyta się książkę. I uważaj na światło odbite, bo razi jak miecz świetlny.

  • Dopasuj jasność monitora do oświetlenia w Twoim otoczeniu, żeby obraz nie był za jasny lub za ciemny. Niektóre monitory mają automatyczną regulację, np. Auto EcoView.
  • Chroń wzrok przed męczącym miganiem ekranu, które usuniesz za pomocą funkcji Flicker-Free.
  • Zredukuj emisję światła niebieskiego i przejdź na tryb nocny przy użyciu aplikacji albo skorzystaj z ustawień w swoim systemie. Ocieplisz kolory, a oczy będziesz miała mniej zajechane.

Windows — ustawienia albo soft.

Linux Mint — program Redshift, a tak go zainstalujesz.

Mac z funkcją Night Shift i na iP-y.

Android z aplikacją.

Pamiętaj o tym, żeby wyłączyć soft, kiedy retuszujesz zdjęcie albo podczas pracy z kolorami, bo na końcu będziesz zaskoczona odcieniami.

  • Używaj w edytorze wygodnej czcionki (najlepsza bezszeryfowa np. Lora albo Open Sans) i powiększ ją (12px — 14px), żebyś nie mrużyła oczu. Albo zmień widok układu: lewy Ctrl + pokrętło myszy.
  • W pomieszczeniu, w którym pracujesz, jest suche powietrze? Mogą pojawić się podrażnienia. W takim wypadku podnieś wilgotność nawilżaczem powietrza. Pamiętaj o tym, że zimą jest wybitnie sucho.

Ruch i luz

Aktywności na dobre samopoczucie

Bardzo często uruchamia się myślenie, które podpowiada, że musisz się wysilić, żeby coś osiągnąć. Wysiłek, natomiast powinien być właściwy i proporcjonalny do czynności, za którą się zabierasz.

1. Jak chodzić?

Tempo powinno dawać radość i zadowolenie. Jeśli masz pogorszony stan fizyczny, zwolnij. I to wystarczy. Bo kiedy przyspieszysz, pocisz się, tracisz i płyny, i energię.

A po co tracić?

Sposoby na zdrowe (nie tylko) copywriterskie zwyczaje.

Czy stawiać długie kroki, jak szybko iść i jak oddychać?

  • Idziesz wyprostowana i wyobrażasz sobie, że ciągnie Cię za pępek niewidoczna linka. Z czasem zauważysz, że przez ten wyimaginowany pociąg, wkładasz mniej wysiłku w przechadzkę.
  • Kiedy stawiasz krok, wyciągasz (nie prostujesz) nogę na całej długości, od biodra, aż do palców stopy. Stawiasz stopę na pięcie, rozluźniasz spód i przetaczasz po niej ciężar ciała, od pięty do czubków palców.

Masz pytania do tej metody? Odpowiedzi dostarczy Ci praktyka. Z czasem Twoje ciało się dostosuje, a oddech samoczynnie ustawi. Więcej szczegółów od mojego byłego nauczyciela.

2. Prosta technika oddechowa

Stosuj ją, np.: na dachu, podczas pisania, oglądania filmu, w kolejkach albo przed snem.

Wciągasz powietrze nosem i nosem jak najdłużej i swobodnie wypuszczasz.

Na leżąco w pełni się zrelaksujesz. Wdech możesz odrobinę wymuszać, ale wydech na luzie. Dąż do niewymuszonego oddychania. Kiedy Twój brzuch będzie swobodnie opadał, po chwili przyjemne mrowienie w nim i uśmiech potwierdzą, że jesteś rozluźniona.

Natrętne myśli nie dają Ci spokoju?

Odpuść. Pozwól im „przepłynąć”. Bez wczuwania się emocjonalnego. Albo wyobraź sobie, że zgarniasz je ręką z blatu na podłogę i mówisz „nie teraz choler…”. Oczywiście na luzie.

Skanuj ciało i luzuj miejsca, do których przyczepiły się stresory. Skieruj uwagę na bijące serce i skup się na tej chwili. Spowolnij jego rytm (nie będzie samobójstwa). Nie odpływaj. To jest też trening uważności. Uważność, natomiast jest podstawą zdrowia psychicznego.

Zdystansujesz się i odprężysz.

Technik oddechowych jest mnóstwo. Jeśli ta Ci nie leży, poszukaj dla siebie innej. Warto. Bo kiedy często się układasz z odprężeniem i spokojem, redukujesz codzienny stres i robisz swoje bez od czorta krzywych emocji.

Jeden z najlepszych sposobów rehabilitacji kręgosłupa i aparatu ruchu. W trakcie choroby wspiera Cię i przyspiesza proces rekonwalescencji. Odnajdziesz drogę do upragnionej i codziennej równowagi, odkryjesz pewność siebie w każdych butach i często będziesz radosna.

Jeśli masz w swojej okolicy nauczyciela Tai Chi, to bardzo polecam pokręcić się z nim.

4. Zastąp gimnastykę tańcem. Pomogą Ci:

Nie trzymaj się mocno zasady, która mówi, że trzeba cały czas siedzieć w pozycji prawidłowej. Fizjoterapeuta podpowiada: „Boli Cię tu i tam? Masz dosyć? Klapnij sobie wygodnie, rozluźnij się i odpoczywaj”.

Przerwa.

dziewczyna leży na kocu z psem

Lepiej w gabinecie

Przedmioty, które chronią przed nerwowym załamaniem

  • Zastąp klawiaturę na wersję membranową, nożycową, mechaniczną z niebieskimi przełącznikami (blue switch) lub ergonomiczną (dzielona, łamana). Inny układ dłoni podczas skrobania poprawia sprawność i utrzymuje w dobrej kondycji.
  • Opieraj nadgarstki na podkładkach albo zwiń mały ręcznik w rulon i podłuż go, kiedy poczujesz nadciągające sztywnienie. Na rulonie krew krąży swobodnie.

Korzystaj z klawiatury bez części numerycznej, dzięki temu nie nadwyrężasz mięśni ramienia, kiedy sięgasz po mysz.

  • Podmień mysz standardową na wertykalną (pionowa albo ergonomiczna) i pozwól odsapnąć dłoni i przedramieniu w pozycji naturalnej/neutralnej.

Stosuj skróty klawiszowe, zamiast szurać myszą.

  • Zmieniaj pozycję na stanowisku pisarskim na wygodniejszą dzięki uchwytowi do monitora. Będzie też więcej miejsca na blacie.
  • Używaj podstawki pod dokumenty. Zerkasz na pomocnicze druki na odpowiedniej wysokości i pod odpowiednim kątem nachylenia.
  • Niektóre oparcia działają na kręgosłup jak tarka. Poduszka z pamięcią, półwałek albo zwykła poducha, wypełnią lukę w odcinku lędźwiowym i uchronisz go przed nadmiernym obciążeniem. A po tygodniu nie będziesz miała szufelki pełnej wiórów.

Jasiek wypełniony łuską gryki sprawdzi się na krześle i zapomnisz o popołudniowym bólu w pośladkach. Gryka pomaga.

  • Wzmocnij plecy. Przesiadaj się z krzesła na stołek, na piłkę rehabilitacyjną, na podłogę, na łóżko albo pisz na stojąco. A wkrótce przekonasz się, że Twój kręgosłup lubi zmiany, bo nabierze elastyczności i będzie bardziej wytrzymały.
  • Rób przeciągi i wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz. Inaczej nadmiar dwutlenku węgla uwolni ból w głowie, Twoje serce przyspieszy, dostaniesz drgawek i budynek się zawali.

Na koniec podsuwam Ci kilka ciekawych koncepcji. Zobacz, jak niektórzy urządzili sobie przestrzeń, w której pracują. Może zainspirujesz się i przerobisz swoje stanowisko pisarskie na lepsze?

Przygarnij ździebko dla siebie i zrób własną listę przydasię, bo już sama chrapka na małe przyjemności wzmacnia dobry nastrój.

Pamiętaj!

  • Spowolniony oddech uspokaja, trzyma na dystans napięcia nerwowe i wydłuża życie.
  • Spacer jest jedną z najlepszych i bezinwazyjnych metod na to, żeby utrzymać dobrą kondycję przez długie lata. Wspiera Cię, ponieważ aktywujesz siły życiowe i obronne organizmu.

Masz za sobą trening związany z bezwzrokowym pisaniem przy pomocy klawiatury? Ale zmiana na lepsze, nie?

Teraz trzymam kciuki za dobre samopoczucie.

Źródła:

„Szkoła Qigong i Tai Chi”, Lada Maliňáková i Marian Nosal

Znajomy fizjoterapeuta

Autor

Mariusz Litwinienko

Opracowuję język komunikacji i tworzę pomysłową wizję produktu lub usługi. Pomagam m.in. małym firmom i osobom kreatywnym działać w świecie cyfrowym i angażować klientów (artykuły, one page, landing page, recenzja książki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *